wtorek, 12 lutego 2013

Wieczory pełne miłości

Artykuł przygotowała:
Anna Makowska"Miłość 
jest jak nar­ko­tyk. Na początku od­czu­wasz eufo­rię, pod­da­jesz się całko­wicie no­wemu uczu­ciu. A następne­go dnia chcesz więcej. I choć jeszcze nie wpadłeś w nałóg, to jed­nak poczułeś już jej smak i wie­rzysz, że będziesz mógł nad nią pa­nować. Myślisz o ukocha­nej oso­bie przez dwie mi­nuty, a za­pomi­nasz o niej na trzy godzi­ny. Ale z wol­na przyz­wycza­jasz się do niej i sta­jesz się całko­wicie za­leżny. Wte­dy myślisz o niej trzy godzi­ny, a za­pomi­nasz na dwie mi­nuty. Gdy nie ma jej w pob­liżu - czu­jesz to sa­mo co nar­ko­mani, kiedy nie mogą zdo­być nar­ko­tyku. Oni kradną i po­niżają się, by za wszelką cenę dos­tać to, cze­go tak bar­dzo im brak. A Ty jes­teś gotów na wszys­tko, by zdo­być miłość."
Paulo Coelho

Luty jest miesiącem, kiedy odważniej jesteśmy zdolni rozmawiać o uczuciach. Niekiedy przełamujemy się na tyle, by zrobić ten pierwszy krok stawiając wszystko na jedną kartę. Ale są też tacy, którzy boją się jej i wolą po cichu "kochać". 

Coraz częściej też szukamy książek, przepełnionych miłością, szczęściem i nadzieją, by móc choć na chwilę oderwać się od codzienności.

Dlatego w tym miesiącu proponuję książki, które zawierają w sobie treści często poszukiwane. Nie są to romanse, tylko i wyłącznie, ale powieści, mądre, niekiedy skłaniające do refleksji i zatrzymania się na chwilę w tej karuzeli życia codziennego, która pędzi do przodu nieustannie.

Jeśli kochacie czytać tak jak ja i lubicie słodkości, moja propozycja na lutowe wieczory powinna Wam się spodobać.


Propozycja nr 1
źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012
Anna Ficner-Ogonowska

Krok do szczęścia


 Krok do szczęścia to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, że życie nigdy nie przestaje nas zaskakiwać i że nic nie dzieje się bez przyczyny. We wszystkim znajduje się ziarenko dobra, wystarczy je tylko dostrzec i zrobić ten pierwszy krok.

Hania przygotowuje się do ślubu Dominiki. Ten radosny czas przywołuje wspomnienia z jej własnego ślubu i tragedii, która wydarzyła się następnego dnia. Dzięki miłości i wsparciu pani Irenki, Dominiki i Mikołaja Hania wreszcie odważy się wrócić myślami do tamtych dni, nie po to jednak, by rozpamiętywać stratę, ale by pogodzić się z tym, że życie płynie dalej. Mikołaj zaś odkryje, że najtrudniej jest rywalizować ze wspomnieniami Hani o nieżyjącym mężu i że walka o jej uczucie jeszcze się nie zakończyła. Na światło dzienne wychodzi w dodatku rodzinna tajemnica z
przeszłości. Niespodzianki zaczynają się mnożyć. Wkrótce w życiu Hani pojawi się bliska osoba, o której istnieniu nie miała dotąd pojęcia i przez którą musi na nowo zbudować obraz własnej rodziny.

Część pierwsza: "Alibi na szczęście".Propozycja nr 2
źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2013


Elizabeth Camden

Sekrety róż

Tłumaczenie: Magdalena Krzysik
Liczba stron: 384

Poruszająca, świetnie napisana powieść o sile rodzinnych więzów, szczerych uczuciach i dobrych ludziach.

Massachusetts, rok 1879. W czasie letniego wypoczynku piękna Libby Sawyer dowiaduje się, że do willi należącej od dziesięcioleci do jej rodziny wprowadził się rumuński imigrant, Michael, wraz z dwoma synami
i przyrodnią siostrą. Na domiar złego Michael twierdzi, że rodzinny dom Libby dostał w spadku, i przedstawia odpowiednie dokumenty.

Wkrótce Libby odkryje, że zapach rosnących wokół jej domu róż odsłania niejeden sekret. Najbardziej niesamowite tajemnice dotyczą jednak Michaela...

Libby będzie musiała walczyć. Najpierw o dom, a później z własnym sercem, które coraz mocniej wyrywa się w stronę tajemniczego przybysza.


Propozycja nr 3

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2013

Catherine McKenzie

Idealnie dobrani

Tłumaczenie: Aleksandra Bielaczyc
Liczba stron: 376


 Czy istnieją idealne pary? 

Czy w nowoczesnym świecie singli i wolnych związków można znaleźć swoją drugą połówkę?

Anne jest jak Ania z Zielonego Wzgórza - ma to samo imię, rude włosy oraz talent pisarski. Do szczęścia brakuje jej tylko mężczyzny, dla którego zabawa w związek nie kończy się po kilku spotkaniach. Gdy w jej ręce trafia wizytówka tajemniczej firmy kojarzącej pary, postanawia zaryzykować. Nie spodziewa się jednak, że zamiast na pierwszą randkę zostanie wysłana... prosto przed ołtarz.

Błyskotliwa powieść o trzydziestolatce, która marzy o miłości jak z książek o Ani Shirley


Propozycja nr 4

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

Sheila Roberts

Słodsze niż czekolada

Tłumaczenie: Matylda Biernacka
Liczba stron: 416

Samantha organizuje w miasteczku walentynkowy festiwal czekolady


 Samantha zawsze wiedziała, że poświęci się prowadzeniu rodzinnej fabryki czekolady. Od kiedy babcia Rose wyśniła pierwszy przepis na legendarne, najlepsze na świecie praliny, czekoladowa tradycja była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Niestety przyszłość nie wygląda słodko. Jeśli Samantha nie zdoła spłacić zaciągniętego przez poprzedniego dyrektora kredytu, fabrykę przejmie bank oraz jego manager – irytująco arogancki przystojniak Blake Preston.

Samantha przysięga do tego nie dopuścić. Wraz z matką i siostrami wpada na wyborny pomysł: zorganizuje w miasteczku walentynkowy festiwal czekolady…


Propozycja nr 5

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

N.M. Kelby

Białe trufle

Tłumaczenie: Marta Pająk
Liczba stron: 336

Smakowita opowieść o miłości, jedzeniu i miłości do jedzenia


 Ten, kto nie ma dobrego podejścia do kobiet, nie zostanie nigdy wielkim szefem kuchni.

Kiedy Delphine pierwszy raz odwiedziła Escoffiera w jego kuchni, zrozumiała, co mają na myśli ludzie, którzy mówią, że jest prawdziwym artystą. Specjalnie dla niej oprószył jajka posiekanym masłem, dodał śmietanę, umieścił krem w kieszonkach z brioszek i położył je na porcelanowych talerzach. Jeden kęs. Jeden pocałunek. Przepadła. Tak jak zresztą i inne kobiety, które Escoffier uwodził jedzeniem.

Białe trufle to zmysłowa opowieść o najznakomitszym kucharzu Francji, który gotował dla Ritza i w londyńskim Savoyu, przyjmował na swych kolacjach koronowane głowy i całą artystyczną śmietankę Paryża. To historia wielkich miłości i namiętności skąpanych w smakach i zapachach, której lekturę można porównać do delektowania się wykwintnym jedzeniem.


Propozycja nr 6


źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2012

Emily Giffin

Pewnego dnia

Tłumaczenie: Martyna Tomczak
Liczba stron: 480 Gdyby pewnego dnia Twój największy sekret wyszedł na jaw?
Gdyby pewnego dnia przeszłość wróciła i zmieniła wszystko?
Gdybyś pewnego dnia dostała szansę, by odbudować najważniejszą więź w swoim życiu?

Pewnego dnia w drzwiach Marianne staje osiemnastoletnia Kirby. Jedno spojrzenie wystarcza i Marianne wie, że odnalazła ją córka. Jej idealny świat rozpada się, a wspomnienia o młodzieńczej namiętności ożywają.
Czy Marianne i Kirby zbliżą się do siebie? Czy zrozumieją, czego chcą? Czy wreszcie odważą się pójść za głosem serca?

źródło cytatu http://www.znak.com.pl/
   "W powieści „Pewnego dnia” są bohaterowie, których lubimy i z którymi możemy się utożsamić. Jest piękna i wzruszająca historia matki i córki. Jest także opowieść o prawdziwej miłości. Jest to wszystko, za co kobiety kochają książki. Po raz kolejny można się przekonać, że nikt nie rozumie nas lepiej niż Emily Giffin…"


Propozycja nr 7

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

Sarah Addison Allen

Słodki świat Julii

Tłumaczenie: Julia Gryszczuk-Wicijowska
Liczba stron: 320


 Podobno przyznałaś się, że pieczesz ciasta z mojego powodu...

Julia zawsze zostawia szeroko otwarte okna, kiedy piecze ciasta. Słodkim aromatem wypieków stara się zagłuszyć cierpkie wspomnienie nieszczęśliwej miłości i przyciągnąć do domu przyjaciół.

Sawyer już od dziecka nie mógł się oprzeć magii tego zapachu. Powiedział o tym Julii tuż przed tym, jak złamał jej serce. Teraz pragnie ją odzyskać. Czy to możliwe, że ciasta, które Julia wciąż piecze, świadczą, że ona nadal pamięta o tym, co ich łączyło?

Czy to uczucie da się jeszcze ocalić?


Propozycja nr 8

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

Delilah Marvelle

Na zawsze i o jeden dzień dłużej

Tłumaczenie: Michał Filipczuk 
Liczba stron: 384 Laureatka nagrody za najbardziej zmysłowy romans historyczny 2011


Ona marzy o ucieczce z Nowego Jorku i lepszym, dostatnim życiu.

On nie pamięta, kim jest, ale na pewno nie należy do jej świata: nieprzyzwoicie bogaty arystokrata z Europy.

Nieszczęśliwy wypadek krzyżuje ich losy. Ale żadne z nich nie jest przygotowane na rodzącą się między nimi namiętność. Ani na to, co oboje mogą stracić, gdy jego prawdziwa tożsamość wreszcie zostanie ujawniona.


Propozycja nr 9

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

Richard Paul Evans

Stokrotki w śniegu

Tłumaczenie: Ewa Bolińska-Gostkowska
Liczba stron: 288


 Czy zdąży ocalić tę miłość? Czy wraz z nią przyjdzie wybaczenie?

 Zły. Okrutny. Bezwzględny. Tyle i aż tyle można o nim powiedzieć. James Kier jest człowiekiem, który nie dba o nikogo, ani o swoją żonę, ani o syna. Liczy się tylko on.

Kiedy ginie w wypadku, wszyscy nareszcie mogą powiedzieć, co o nim sądzą. Tylko, że James żyje. A to, co słyszy na swój temat, jest dla niego szokiem.

Postanawia się zmienić. Ale jak odzyskać miłość żony, którą opuściło się w chorobie? Jak poprosić o wybaczenie młodą matkę, którą pozbawiło się domu? I jak żyć ze świadomością, że zniszczyło się czyjeś życie?

Nigdy nie jest za późno, by zacząć czynić dobro.


Propozycja nr 10
    
źródło opisu: Wydawnictwo Remi, 2013
      

Aimee Agresti

Olśnienie

 Tłumaczenie: Schoen Joanna
Liczba stron: 496

 Czułam na sobie jego wzrok, ciężki i roztargniony. Zbliżył się do mnie i poczułam przyjemny aromat cedru. Jego głos brzmiał łagodnie.

- Pomyśl, Haven, możesz dokonać wielkich rzeczy.

- Chyba nie do końca rozumiem, czego ode mnie chcesz.

Pochylił się, a jego oddech sprawił, że po skórze przebiegł mi dreszcz, a blizny obudziły się z uśpienia i zaczęły piec.

- Chcę twojej duszy – wyszeptał. – Proszę, oddaj mi swoją duszę.

 Licealistka Haven Terra odbywa staż w ekskluzywnym hotelu w Chicago. Poznaje tam Luciana mężczyznę ze snów, i zakochuje się nim. Dostrzega jednak że piękni ludzie z hotelu, nie są tacy, jakimi chcieliby się wydawać. Co więcej, mają straszliwy plan i trudnią się kupowaniem dusz. Kto wygra w walce o duszę Haven? Trochę Portret Doriana Gray'a, trochę Diabeł ubiera się u Prady.

Propozycja nr 11

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

 

Allison Winn Scotch

Jillian Westfield wyszła za mąż

Tłumaczenie: Martyna Tomczak
Liczba stron: 272

 Trzydziestoletnia Jillian Westfield wiedzie życie wzorowej pani domu. Ma śliczną córeczkę, kochającego i zapracowanego męża i dom w eleganckiej dzielnicy. 

Jednak w głębi duszy wciąż snuje fantazje: co by było gdyby? Gdyby nie poślubiła Henry'ego? Gdyby nie rzuciła kariery? Gdyby nie zerwała z Jacksonem? 

Pewnego ranka Jillian odkrywa, że cofnęła się w czasie o siedem lat. Jest niezamężna, pracuje w nowojorskiej agencji reklamowej i wciąż jest z Jacksonem. 


Jak Jillian wykorzysta drugą szansę? Czy zmieni swoje życie?Propozycja nr 12


Eric-Emmanuel Schmitt

Intrygantki

Tłumaczenie: Wawrzyniec Brzozowski
Liczba stron: 240

Oto nienawiść, która nie cofnie się przed niczym.

Oto namiętność, która wybaczy nawet najgorsze winy.


Dzieli je od siebie zaledwie mały krok.

Pięć kobiet pałających żądzą zemsty zastawia pułapkę na mężczyznę, który dawno temu złamał każdej z nich serce. Jednak kiedy zwabiony podstępem Don Juan wpada w ich sidła, cały misterny plan wali się w gruzy. Okazuje się, że mimo upływu lat uwodzicielskie słowa Don Juana nie straciły nic ze swojej zniewalającej mocy.

Kobiety szybko odkrywają, że tajemniczy łajdak, którego tak przez lata nienawidziły, wciąż ma nad nimi władzę.

Dawne namiętności odżywają – i okazują się o wiele silniejsze niż pielęgnowany latami gniew z powodu zdrady.


Propozycja nr 13

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2012

Lauren Oliver

Pandemonium

 

Tłumaczenie: Monika Bukowska
Liczba stron: 376

 Jedna z 5 najlepszych książek według „The New York Times”. 

  Kolejna powieść autorki obsypanego nagrodami „Delirium”

„Zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że powieść czyta się w mgnieniu oka, a zakończenie jest tak niesamowite, że czytelnik pozostaje w totalnym osłupieniu”.
„The Horn Book”

 
Lena żyje w świecie, w którym [miłość] uznano za niebezpieczną chorobę, a ludzie poddawani są zabiegowi, po którym już nigdy nie będą mogli kochać. Tuż przed operacją dziewczyna zakochuje się w Aleksie. Ich wspólna ucieczka kończy się tragicznie... 

Wśród dymu i płomieni Lena widzi twarz ukochanego po raz ostatni.
Zrozpaczona przystępuje do ruchu oporu, by walczyć o wolność i [miłość]. Na jej drodze staje tajemniczy Julian.

Czy można pokochać największego wroga?


Propozycja nr 14


David Foenkinos

Delikatność

 

Tłumaczenie: Jacek Giszczak
Liczba stron: 208

Piękna historia przypadkowego pocałunku
Milion sprzedanych egzemplarzy we FrancjiGdy François zaczepił Nathalie na ulicy, od razu wiedział, że ma przed sobą kobietę swojego życia. A kiedy ona zamówiła w kawiarni sok brzoskwiniowy, postanowił, że się z nią ożeni. Ich miłość była idealna. Żadnych kłótni ani rozbitych talerzy.

Ale pewnego dnia szczęście zostało przerwane. François zginął w wypadku, a Nathalie rozpaczała. Uciekała w samotność, potem w pracę. Aż nagle namiętnie pocałowała Markusa.

Historia tego przypadkowego pocałunku to piękna opowieść o trudnej miłości, tęsknocie za szczęściem i... delikatności.


4 komentarze:

 1. To już wiem co będę czytać w te zimne wieczory.
  "Krok do szczęścia" czytałam dwa razy. Przepiękna historia, którą szczerze polecam. Dziękuję za polecenie i na pewno skorzystam, bo właśnie jutro planuję wybrać się do biblioteki. Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam czytać książki. Kiedyś jedna zajmowała mi dużo czasu, teraz taką 400 stronicową jestem w stanie przeczytać w 2-3 dni. Ta propozycja jest naprawdę godna polecenia. Elizabeth Camden "Sekrety róż" i Catherine McKenzie "Idealnie dobrani" właśnie dziś przyniósł mi listonosz. A z pozostałych propozycji, z pewnością skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że moja propozycja Wam się spodobała.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. fajne propozycje to coś dla mnie:))pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...