wtorek, 11 grudnia 2012

Magia mozaiki

Artykuł opracowała:
Anna Makowska


Sylwia i Małgosia zajmują się mozaiką artystyczną. 
 
 
Znają się od prawie zawsze. I prawie zawsze, ich spotkania zawierały w sobie zazwyczaj spory element twórczego działania - wspólne fotografowanie, tworzenie biżuterii, ozdób małosolnych itp.

Któregoś dnia pojawiła się mozaika - i już przy niej zostały.
Tak o to, zrodziła się
 
 

- Od kiedy projektujecie? Kto zaszczepił w Was tę pasję do rękodzieła?

Odkąd pamiętamy. Od niezliczonych zabaw w dzieciństwie, puzzli, klocków Lego,  pudełka z farbami, które miało być do szkoły, ale nie doczekało nawet pierwszego września. Wydaje się, że te typy po prostu tak mają – tworzenie sprawia nam ogromną frajdę. Jest dla nas czymś tak naturalnym jak oddychanie.

  
- Co tworzycie? Skąd czerpiecie inspiracje?

Mozaikowe wszystko. Stoliki. Różne rzeczy, które można położyć na stolikach, pod stolikami i obok stolików. Czasem obrazki, a innym razem ściany i podłogi. Technika mozaiki bardzo przypadła nam do gustu, ponieważ daje dużo możliwości – można stworzyć coś ciekawego z prawie niczego - z kawałków niepotrzebnych płytek po remoncie, potłuczonej filiżanki, szkiełek, kamyków, muszli...
Inspiruje nas codzienność, przedświąteczna gorączka, wakacyjny luz, kwiaciarnia na rogu, kubek z kawą nierozpuszczalną. 
Czasem po prostu wpada do głowy jakiś pomysł i już nie chce z niej wypaść. I wtedy powstaje mozaika.- Od kiedy projektujecie?

Odkąd pamiętamy. Od niezliczonych zabaw w dzieciństwie, puzzli, klocków Lego, pudełka z farbami, które miało być do szkoły, ale nie doczekało nawet pierwszego września. Wydaje się, że te typy po prostu tak mają – tworzenie sprawia nam ogromną frajdę. Jest dla nas czymś tak naturalnym jak oddychanie.  


- Jak wyglądały Wasze początki w tej dziedzinie?

Pewnego października zebrałyśmy potrzebne materiały. Młotek, resztki fugi i kleju, uszczerbiony talerz, kilka płytek ceramicznych. Starą, niepotrzebną półkę. I przepadłyśmy dla świata na wiele godzin, tak nas wciągnęło układanie mozaiki.
Półka wkrótce stała się Mozaikową Półką do odstawiania na później i do odwołania :) A my stałyśmy się osobami, którym bardzo się mozaikowanie spodobało i które postanowiły zrobić jeszcze jedną mozaikę. A potem jeszcze kilka. I jeszcze trochę...- Gdzie uczyłyście się rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności? 

Na strychu, w garażu, w piwnicy – wszędzie tam, gdzie akurat znajdowała się nasza pracownia. Przed komputerem oraz taką książką, która głosiła, że mozaikowanie jest proste :)


- Co wyróżnia Wasze prace?

Nasze mozaiki zawierają przeważnie dużą ilość płatków kwiatów, liści, ewentualnie skrzydeł...  nie sprawiają problemów i dobrze sprawdzają się w prawie każdej czasoprzestrzeni ;))) Inaczej mówiąc: są miłe dla oka, proste w pielęgnacji i wytrzymałe. Oraz unikatowe, wykonywane ręcznie z dużą dbałością o detale - każdy element naszych mozaik jest przez nas ręcznie docinany  i szlifowany.
 


- Czy to co tworzycie, to sposób na życie czy hobby?

Pozwalamy na to, by tworzenie przydarzało nam się każdego dnia, można więc powiedzieć, że jest to sposób na życie.


- Czym zajmujecie się na co dzień? 

Żyjemy od mozaiki do mozaiki. Dbamy o siebie i naszych najbliższych. Spotykamy się. Marzymy, planujemy, wymyślamy. Cieszymy się drobiazgami. Zwracamy uwagę. Podziwiamy. Idziemy swoją drogą. Jesteśmy.
 - Wolny czas przeznaczacie na...?

Odpoczynek czynny i słodko-leniwy. Parzenie herbaty. Wystawianie bladych twarzy do słońca. Czytanie książek z biblioteki i czasopism z kiosku. Bycie razem i osobno.

- Czy lubicie wyzwania?

Lubimy bardzo - wyzwania, zaskoczenia, nowe ścieżki, pomysły i możliwości.

- Czy przynosi Wam radość to co robicie?

Radość, a nawet coś na kształt szczęścia.
 
 

- Dla kogo tworzycie i czy często zgłaszają się do Was osoby z indywidualnymi, wymarzonymi, specjalnymi zamówieniami?

Nasze prace kierujemy do tych, którzy chcą czegoś ładnego i dobrze ułożonego ;) Do osób znudzonych i zmęczonych masową produkcją. Do ceniących rzeczy wysokiej jakości, unikalne, tworzone z pasją i zaangażowaniem.
Tak, klienci ze specjalnymi zamówieniami również się do nas zgłaszają. W rozmaitych interwałach :)  - Czy łatwo jest pogodzić swoją pasję z codziennymi obowiązkami? Czy znajdujecie jeszcze czas dla siebie?

Dajemy radę, chociaż czasami marzy się nam, aby doba miała kilka dodatkowych godzin. Między godziną dwudziestą piątą i siódmą mogłybyśmy na przykład wybrać się do kinoteatru na jakąś uroczystą prapremierę. Albo iść na długi spacer.  Albo w przypływie fantazji zająć się przyjemnym nicnierobieniem.

- Czy czujecie się spełnione?

 Raz po raz.
 
- Jakie są Wasze marzenie i cele, do czego dążycie?

Chcemy odkrywać, dowiadywać się, rozwijać, mądrzeć. Marzyć, działać i dobrze się przy tym bawić. Tworzyć skromnie i z rozmachem.


- Jak wygląda Wasza pracownia?

Są w niej stosy płytek, narzędzi, klejów, fug. Białe ściany i zielona podłoga. Wszystko posypane solidną porcją bałaganu. 

- Jakie są Wasze pozostałe zainteresowania?

Smaczne i zdrowe gotowanie. Spacery, wędrówki, podróże. Dobry film i jeszcze lepsza książka.

- Jakie są Wasze osiągnięcia? I w jaki sposób zachęciłybyście ludzi do szukania własnych pasji?

Ważne jest tworzenie, robienie. Osiągnięcia pojawiają się same, w swoim własnym, tajemniczym nieco tempie. Wyznajemy zasadę: „Jeśli chcesz zostać mistrzem – musisz podjąć kolejną próbę”.

Odnajdywanie pasji jest proste; wygląda to tak:

Pasja to coś z czym jak się zetkniesz, to nikt nie będzie Cię musiał do tego zachęcać.


 
- Co doradziłybyście młodym pasjonatom?

Pasjonacie! Do dzieła i do rzeczy ;)))

- O czym marzycie na dzień dzisiejszy? 

O Malediwach, końcu remontu, czekoladzie mlecznej i ciekawych mozaikowych zamówieniach.
 
- Dziękuję za przemiłą rozmowę.
 
Kochani!!!  
Jeśli marzycie o pięknym dodatku, który z pewnością ubarwi 
nie jedno wnętrze, to koniecznie musicie zajrzeć na stronę:
 
 
 
Pozdrawiam Ania


6 komentarzy:

 1. Wow!!! prawdziwe dzieła sztuki, a łazienka bajeczna :)
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękujemy!!!
  Wkrótce pochwalimy się na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wywiad i fantastyczne prace :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe wykorzystanie mozaiki

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesuje mnie strona techniczna robienia mozaiki, gdzie mogę się o tym dowiedzieć, jakie ewentualnie książki powinnam przeczytać, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, a Wasze mozaiki są piękne

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...