sobota, 14 grudnia 2013

Lukier z białek do dekorowania pierników

Artykuł przygotowała:
Anna Makowska




Lukier z białek jest bardzo prosty w przygotowaniu. 
A dekoracje z jego użyciem pięknie prezentują się na ciastkach lub piernikach. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić przy zakupie cukru pudru.
Niestety większość ma w sobie dodatek skrobi ziemniaczanej i wtedy taki lukier będzie nam się kruszył lub długo nam schnął. Dlatego przy wyborze cukru pudru, starajmy się czytać jego skład. Najlepiej by nie zawierał żadnych dodatków i ulepszaczy.





Do przygotowania lukru potrzebujemy:

1 szklankę cukru pudru
1 białko
sok z 1/2 cytryny


Cukier puder przesiać przez sito. Wbić białko i miksować na najniższych obrotach. Dolać niewielką ilość soku z cytryny i dalej na najniższych obrotach miksujemy tak długo, aż do uzyskania śnieżnobiałej masy. Lukier powinien być tak gęsty, by można nim było zrobić wzorek. Można dodać troszkę więcej cukru. Miksujemy tak długo, aż cukier się całkowicie rozpuści. Aby sprawdzić czy jest idealny wystarczy, rozetrzeć odrobinę lukru palcami. Jeśli wyczujemy grudki, musimy ucierać go jeszcze kilka minut.

Gotowy przekładamy do rękawa cukierniczego z najmniejszą końcówką do robienia napisów. 
Możemy też samemu zrobić taką tutkę. Wystarczy wyciąć z papieru do pieczenia prostokąt, zwinąć go w rożek, śliską stroną do wewnątrz. 
Górę zawijamy do środka, by rożek nam się nie rozleciał.  
Napełnić lukrem i zawinąć górę kilka razy tak, by lukier nie wypłynął. Obciąć delikatnie końcówkę tutki. 




Jeżeli chcemy użyć barwników, to najlepsze moim zdaniem są te w żelu. Do osobnej miseczki przekładam kilka łyżeczek lukru. Wykałaczką dodaję tyle żelu by uzyskać pożądany kolor. Jeśli lukier jest zbyt gęsty, dodaję 2-3 krople soku z cytryny. I gotowy przekładam do tutki.

Nie wykorzystany lukier, przekładam do woreczków (używam te do mrożonek). Każdy woreczek owijam zwilżonym ręcznikiem papierowym. To wkładam do jednego naczynia, przykrywam ściereczką i wkładam do lodówki. Taki lukier można przechowywać maksymalnie 24 godziny. 


Życzę miłego lukrowania!!! 



A tu podaję przepis na 

9 komentarzy:

  1. Nie wiedziałam ze cukier puder moze mieć w składzie dodatki. Zajrzałam wiec do szafki, wzięłam do ręki opakowanie i czytam skład: sacharoza, glukoza, skrobia ziemniaczana max 4%. Masakra. Pojęcia nie miałam, że cukier też z ulepszaczami. Dziękuję za zwrócenie na to uwagi. Teraz bede czytać składy tego co kupuję. Pozdrawiam Ela

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękne pierniki ! Cudownie dekorujesz
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  3. Cudownosci, cudownosci...nie moge sie napatrzec:)

    OdpowiedzUsuń
  4. konie na biegunach są piękne! też planuję pobawić się lukrem;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Lukier miesza się na najmniejszych obrotach miksera, a nie na najwyższych. Jesli ubijemy cukier z białkiem (a tak się stanie na najwyższych obrotach) napowietrzymy lukier w rezultacie czego podczas lukrowania z woreczka tudzież tylki będą wychodziły nam pęcherzyki powietrza i lukier będzie nierówny, i z bąbelkami pod wierzchnią warstwą. Tak więc ja polecam na najniższych obrotach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skorzystam z Pani rady i następnym razem ubiję, na najniższych obrotach dla porównania. Być może mój mikser jest słabej mocy, bo nigdy mi się nie zdarzyło napowietrzenie lukru. Ale dziękuję na zwrócenie na to uwagi i już robię poprawkę :) Pozdrawiam serdecznie Ania

      Usuń
  6. Nareszcie się doczekałyśmy z córką tego przepisu! W skansenie na warsztatach te pierniki były przepyszne. Bardzo dawno nie jadłam lepszych - podobne chyba tylko u Babci. Pozdrawiamy świątecznie ... i bierzemy się do roboty :) Marta i Maja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że pierniczki smakowały. Jutro postaram się dodać przepis, na równie pyszne pierniczki. Dziękuję Wszystkim za tak miłe komentarze. Mam nadzieję, że z większością będę mogła się spotkać już przy następnej imprezie w skansenie. Pozdrawiam

      Usuń
  7. Do Jolanty Augustyn: chyba nieuważnie czytałaś przepis na wykonanie lukru. Jest podane że białka z cukrem pudrem uciera się na >>najniższych<< obrotach a nie na najwyższych.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...