czwartek, 9 maja 2013

Międzygórze i Masyw Śnieżnika

Tekst i zdjęcia: 
Bartosz Konopnicki


Jest w Polsce kilka takich miejsc do których lubię wracać. Jednym z nich jest Międzygórze. 
 
Dom w Międzygórzu

Jest to wieś położona w Sudetach Wschodnich u podnóża najwyższego szczytu w tamtym rejonie – Śnieżnika. Łatwo tutaj trafić kierując się z Wrocławia w kierunku Kłodzka, następnie obierając za cel Bystrzycę Kłodzką, a następnie bezpośrednio Międzygórze. 
Miejscowość położona jest w zacisznych dolinkach rzek Wilczki i Bogoryi. 
Początki osady sięgają szesnastego wieku, natomiast od początku dziewiętnastego wieku miejscowość przerodziła się w ośrodek letniskowy i wypoczynkowy. Z tego okresu pochodzą zabytkowe drewniane domki letniskowe, w większości zachowane w dobrym stanie do dziś. Zabudowa architektoniczna dodaje miejscowości szczególnego uroku, drewniane domy oraz pensjonaty w stylu tyrolskim i norweskim wyjątkowo dobrze komponują się z górskim otoczeniem.   
 
Okolice Międzygórza

Międzygórze ma swój niepowtarzalny klimat. Zazwyczaj nie ma tutaj tłumu turystów, a jednocześnie miejsce zapewnia wszystko co niezbędne dla komfortowego wypoczynku. 


Oprócz samej miejscowości warto tutaj zwiedzić Wodospad Wilczki, zaporę wodną na tej samej rzece, jak również Ogród Bajek z wymyślnymi, ręcznie rzeźbionymi postaciami. 
 
Wodospad Wilczki

Będąc w Międzygórzu nie można też zapomnieć o głównym okolicznym szczycie – a mianowicie Śnieżniku. Prowadzi na niego kilka dróg, natomiast najpopularniejszy jest szlak czerwony poprowadzony do „Schroniska na Śnieżniku” (w rzeczywistości pod szczytem), skąd w dalszą drogę prowadzi szlak zielony. Droga jest łatwa i nie sprawia większych trudności. 

Śnieżnik

Biegnie przede wszystkim wśród lasów. Dopiero przed schroniskiem wychodzimy spod cieni drzew i naszym oczom ukazuje się część panoramy sudeckiej, którą w pełnej krasie możemy podziwiać z samego szczytu. 

Droga przez las

Pierwsze wzmianki o zagospodarowaniu Śnieżnika sięgają 1809 roku, kiedy właściciel Międzygórza hrabia Wilhelm von Magnis zbudował na Hali pod Śnieżnikiem obory i szałasy pasterskie. W 1838 roku Międzygórze kupiła królewna Marianna Orańska. W 1869 roku przejęła tereny na hali pod Śnieżnikiem i góralowi ze Szwajcarii poleciła wybudować na Hali Pod Śnieżnikiem szwajcarkę, która obecnie stanowi główną część schroniska. 

Trawy na Śnieżniku

W kolejnych latach budynki kilkakrotnie modernizowano.  W 1950 roku budynek stał się własnością PTTK. W schronisku zawsze można coś dobrego zjeść i odpocząć przed dalszą drogą. Po około piętnastu minutach od wyjścia, można już meldować się na szczycie Śnieżnika (1425 m.n.p.m.). 

 
Panorama ze Śnieżnika

Jest to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika oraz w polskich Sudetach Wschodnich. Za względu na znaczną różnicę wysokości pomiędzy Śnieżnikiem, a okolicznymi szczytami wyrasta znacząco ponad otaczające szczyty. Dzięki temu rozciąga się tutaj piękna panorama na okolicę. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć między innymi Karkonosze, w tym Śnieżkę, Górę Ślężę, pasmo z Małym Śnieżnikiem i Trójmorskim Wierchem.

Panorama w kierunku Karkonoszy

 Zazwyczaj jest tutaj dość dużo turystów, okupują oni kamieniste ruiny po wieży widokowej, która uległa zniszczeniu w latach siedemdziesiątych. Kopuła szczytu jest dość rozległa i płaska, dzięki temu każdy może znaleźć dla siebie miejsce by trochę odpocząć i posiedzieć delektując się ciekawym panoramami wokół. 

 
Widok w kierunku Czech.

Oprócz Śnieżnika jest tutaj również kilka innych szczytów, na które również warto się wybrać. Międzygórze wraz z okolicą to idealne miejsce na weekendowy wypad z dala od miasta lub na tygodniowy pobyt w zaciszu gór i lasów.

Zniszczony dom 

2 komentarze:

  1. Byłam tam. Niesamowity klimat, zupełnie inny świat. Do niektórych okolicznych miejscowości trzeba było iść 2km pieszo, bo tą drogą nie dało się przejechać autem. Polecam tym, którzy pragną odpocząć od tego miejskiego gwaru.Cisza, spokój i piękno w każdym calu. Mariola

    OdpowiedzUsuń
  2. Strasznie podoba mi sie twój blog *,*
    Zapraszam też na mój http://ineedyoubeybe.blogspot.com/ pisze opowiadanie i chce wiedziec czy opłaca się pisac dalej, prosze o komentarz z ocena to dla mnie wazne ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...