poniedziałek, 11 lutego 2013

Będzin – Zamek

Tekst i zdjęcia: 
Bartosz KonopnickiBędzin to jedno z tych miast o którym mało się słyszy, a które posiada całkiem bogatą historię z racji swojego położenia i znajdującego się tutaj średniowiecznego zamku. Gdy przyjeżdżamy do tego miasta, pierwsze co nam się rzuca w oczy to właśnie zamek, który jest najbardziej charakterystycznym punktem. 


Będzin to miasto powiatowe położone w południowej Polsce, w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Czarną Przemszą, na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).
Jest historyczną stolicą regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Należy do najstarszych miast (650 lat od nadania magdeburskich praw miejskich) Małopolski i województwa śląskiego. 

Po przyjeździe i krótkim odpoczynku udajemy się do głównej atrakcji Będzina jaką jest zamek. Położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Wzmianka o zamku pojawia się już w dokumentach z 1349 roku, kiedy to wymieniono Wiernka - burgrabiego będzińskiego. Wspominają o nim również Jan z Czarnkowa i Jan Długosz w spisie warownych budowli wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego. Najważniejszym wydarzeniem w dziejach Zamku była wizyta jednej z najważniejszych osób w ówczesnym świecie -  Karola IV - cesarza niemieckiego i króla czeskiego. W murach zamkowych gościli królowie - Henryk Walezy, Jan III Sobieski,  August II Mocny. Przez wieki Zamek był ważnym punktem obronnym polskich ziem. Zdarzały się również okresy popadania w ruinę i niełaskę. W 1616 r. spaliła się część miasta wraz z zamkiem, który odbudowano, dostosowując go wtedy do celów bardziej rezydencjalnych niż obronnych. Czterdzieści lat później w czasie najazdu szwedzkiego znowu został zniszczony i przez cały XVIII w. budowla pozostawała w ruinie. Zamek odbudowano w 1834 roku. Do surowej, gotyckiej bryły wprowadzono elementy pseudogotyckiej architektury - krenelaże na murach i wieżach, ceglane obramowania okien, ślepe machikuły. Opuszczony przez użytkowników znów popadł w ruinę. Pierwsze próby odbudowy podjęto już po I wojnie światowej. Ostatecznie zamek odbudowano i od 1956 roku przekazano na siedzibę Muzeum Zagłębia w Będzinie.Zamek zwraca uwagę przede wszystkim swoim surowym i zimnym charakterem. 
Mamy okazję obejrzeć budowle zarówno od środka, jak i od zewnątrz – obchodząc wokół wyznaczonymi do tego ścieżkami (aktualnie remontowane). Na zwiedzenie zamku i okolicy należy poświęcić około 1,5 godziny. 


5 komentarzy:

 1. piękny zamek bardzo lubię takie budowle :)
  dzieki za wycieczkę

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham!!! Kocham takie miejsca. Jak tylko mam wolny weekend to staramy się robić takie wyjazdy jednodniowe, odwiedzając właśnie takie miejsca z historią. Zawsze mnie to nastraja optymistycznie i wyobrażam sobie, że kiedyś takie miejsca kwitły życiem. Będę częściej do Was zaglądać. To świetny pomysł na taka wirtualną podróż. Można zobaczyć i dowiedzieć się o odległych miejscach, i być tam, gdzie się nie miało okazji jeszcze być.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny zamek - widziałam go na własne oczy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamek jest cudowny . Takie miejsca wprawiją mnie w zachwyt . Pozdrawiam i zapraszam do mnie :http://kraina-kwiatow-i-smakow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. tak masz rację zamek a zaraz za nim Kościół , bardzo lubię tam chodzić :)
  pozdrawiam
  Ag

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...